Vodja medicinskega laboratorija:
Mojca Završnik, univ. dipl. biol., spec.
Namestnica vodje medicinskega laboratorija:
Karmen Šoštarič, univ. dipl. biol., spec.
Oddelek za laboratorijsko diagnostiko je bil v ptujski bolnišnici ustanovljen maja 1959. leta pod imenom Centralni laboratorij. Dotlej so vse rutinske laboratorijske preiskave opravljale medicinske sestre pod nadzorom zdravnika v priročnih laboratorijih na oddelkih.
Ob ustanovitvi je vodenje prevzel danes priznani strokovnjak za področje laboratorijske medicine, takrat pa mladi diplomirani farmacevt, prof. dr. Ivan Malešič, ki je vodil oddelek do svoje upokojitve leta 1999. Ob nastanku je imel laboratorij le 3 prostore, pogoji dela so bili skromni. Sčasoma, je zaradi odličnega vodenja in strokovnosti, laboratorij pridobil vedno več potrebne laboratorijske opreme in uvajal nove metode dela ter pridobival na svojem pomenu.
Po prof. Malešiču je vodenje oddelka prevzel g. Sveto Kasum, ki je oddelek vodil do leta 2007, od leta 2007 pa ga vodi Mojca Završnik, univ. dipl. biol., spec. med. biokem.
Oddelek za laboratorijsko diagnostiko (v nadaljevanju OLD) je organiziran kot samostojna enota Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj. Dejavnost OLD je izvajanje številnih preiskav v različnih bioloških materialih za potrebe SB Ptuj in za potrebe zunanjih naročnikov (ZD Ptuj, ZD Ormož, Psihiatrična bolnišnica Ormož, zasebne splošne in specialistične ambulante,…).
S svojim delom prispeva k zdravljenju pacientov v SB Ptuj oziroma širše.
Pri svojem delu se trudimo zagotavljati kakovost laboratorijskih preiskav in zaupanje v zanesljivost izvidov.
V juniju 2012 smo pri Hrvaški akreditacijski agenciji (HAA), kot prvi medicinski laboratorij v Sloveniji, pridobili akreditacijo za medicinske laboratorije po mednarodnem standardu HR EN ISO 15189: Medicinski laboratoriji -- Zahtjevi za kvalitetu i osposobljenost (akreditacija Br./No.: 7382)
Po vzpostavitvi sheme za ocenjevanje laboratorijev pri Slovenski akreditaciji (SA), je Oddelek za laboratorijsko diagnostiko postopek akreditacije prenesel na SA.
Prvo ocenjevanje s strani SA je bilo izvedeno oktobra 2019 in 13.05.2020 smo prejeli prvo akreditacijsko listino s strani SA.
Na OLD je trenutno zaposlenih 18 oseb:
Na OLD je posebna skrb namenjena zagotavljanju kakovosti laboratorijskih preiskav in zaupanje v verodostojnost laboratorijski izvidov. Za zagotavljanje vsega tega smo vzpostavili učinkovit sistem vodenja kakovosti, ki vključuje:
Oddelek za laboratorijsko diagnostiko je prvo dovoljenje za delo pridobil leta 2009, ko je bil pri Ministrstvu za zdravje vzpostavljen postopek in ustanovljena komisija za pregled laboratorijev na osnovi Pravilnika o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati laboratoriji za izvajanje preiskav na področju laboratorijske medicine ( -Ur. list 64/2004, 1/2016). V skladu s Pravilnikom je bil 21.7.2015 laboratorij ponovno pregledan s strani komisije MZ RS in ponovno pridobil dovoljenje za delo za nadaljnjih 5 let.
Večina laboratorijskih parametrov je podvržena cikličnim dnevnim spremembam in je odvisna od prehrane, telesne aktivnosti, klime in psihičnega stanja. Vrednosti so najbolj stabilne do 10. ure na tešče in tudi referenčne vrednosti so določene pod temi pogoji. To je posebej pomembno pri določanju hormonov, železa, glukoze, holesterola, trigliceridov. Dan pred odvzemom krvi naj preiskovanec ne pretirava s fizičnimi aktivnostmi, uživa naj normalno prehrano in ne pije alkohola. Po 20. uri naj ne uživa hrane, pije lahko vodo. Pred odvzemom krvi naj bi se preiskovanec umiril in počival približno 20 minut. Po odvzemu je potrebno pritiskati sterilni tampon vsaj pet minut na mesto vboda, saj se s tem prepreči izliv krvi v podkožje in nastanek modric. Priporoča se krajši počitek v čakalnici. Pri pacientih, ki so na antikoagulantni terapiji, je ta čas daljši.
Prednost pri venskem odvzemu imajo v našem laboratoriju otroci, nosečnice, pacienti, ki so k nam napoteni z nujno napotnico iz različnih specialističnih ambulant, ter pacienti, ki jim opravljamo OGTT ali laktozni test.
Za parametre ŠČITNIČNIH hormonov vršimo venski odvzem med 10. in 16 uro.
Delovni čas ambulante za odvzem krvi in ostalega biološkega materiala
• DELOVNIK: od ponedeljka do petka od 7.30 do 14.30. ure
• DELOVNIK: od ponedeljka do petka NUJNI ODVZEMI od 7.30 do 19. ure
• SOBOTA, NEDELJE, PRAZNIKI: samo nujni odvzemi od 7.30 do 13. ure
Pred odvzemom krvi je treba upoštevati naslednja pravila,: tri dni pred testom mora preiskovanec uživati hrano, bogato z ogljikovimi hidrati (več kot 250 gramov na dan). Pacientu se odvzame kri na tešče, nato spije raztopino s 75 grami glukoze. Kri se odvzame še po 120 minutah. Med testom ne sme uživati hrane in tekočine in mora počivati. Test se ne opravlja pri pacientih z akutnimi želodčno-črevesnimi boleznimi, ob vročičnih stanjih in pri pacientih, ki jemljejo zdravila, ki vplivajo na nivo glukoze v krvi. Prav tako se test ne opravlja, če vrednost glukoze na tešče presega vrednost 7,1 mmol/L.
Pri nosečnicah veljajo enaka pravila, le da se drugi vzorec odvzame po 60 minutah in tretji po 120 minutah po zaužitju glukozne raztopine. Test se ne opravlja, če vrednost glukoze na tešče presega vrednost 5,1 mmol/L. V primeru da nosečnica med testom bruha se test prekine in je napotena nazaj v diabetično ambulanto.
Pred opravljanjem laktoznega testa mora biti pacient tešč 12 ur. V laboratorij pride najpozneje do 8. ure. Pacientu se odvzame kri na tešče in potem spije raztopino s 50 g laktoze. Kri se mu odvzame še po 30-ih, 60-ih, 90-ih in 180-minutah. Med tem časom mora počivati v čakalnici, ne sme uživati hrane, tekočine in ne sme kaditi.
Za vse preiskovance z obremenitvenim testom z glukozo in laktoznim testom velja, da morajo priti v laboratorij najkasneje do osme ure zjutraj.
Praviloma se analizira sveži jutranji urin, ki se odda v laboratoriju v urinski kozarec (kozarci za odvzem urina so na razpolago na oddajnem mestu za urinske vzorce). Za določene preiskave (očistek kreatinina, proteini v 24-urnem urinu, uropepsin itd.) je potrebno zbirati urin 24 ur.
Točno ob določeni uri (npr. ob 6. uri zjutraj) je potrebno izprazniti mehur na stranišču. Od tu dalje je potrebno ves urin zbrati v isti posodi. Zadnji vzorec mora biti oddan ob isti uri naslednjega dne (ob 6. uri) v zbirno posodo. Volumen zbranega urina se izmeri čimbolj natančno, en deciliter zbranega urina se odlije v čisto posodo in odnese v laboratorij.
Blato prinesite praviloma s seboj v posodici, ki jo dobite v laboratoriju, in sicer v velikosti lešnika.
Vse informacije lahko dobite na naslednjih telefonskih številkah:
Odvzem krvi za zunanje naročnike:
Za potrebe bolnišnice dela laboratorij neprekinjeno (24 ur).
Napotnico je potrebno oddati na okencu pisarne. Napotnica ne sme biti naslovljena na laboratorij druge ustanove. Po oddaji napotnice je potrebno počakati v čakalnici ambulante, dokler vas laboratorijsko osebje ne pokliče na odvzem biološkega materiala (kri, urin, blato). V primeru, da ima napoteni bolnik več različnih napotnic, je potrebno pokazati vse napotnice ob prijavi na okencu pisarne. Za preiskave, ki jih na našem oddelku ne opravljamo prav tako odvzamemo biološki material in ga pošljemo v drugo zdravstveno ustanovo, kjer se naročena preiskava opravlja. Samoplačniki vstopijo v pisarno oddelka, kjer naročijo željeno preiskavo in na podlagi izstavljenega računa plačajo stroške storitve.
Izvidi so praviloma gotovi še isti dan. Po pošti jih pošljemo naročniku preiskav (zdravniku) in jih več ne izdajamo, razen samoplačnikom, v roke pacientom. Samoplačniki lahko dvignejo izvide osebno na okencu v naši pisarni še isti dan med 14. in 15. uro, lahko tudi katerikoli drugi dan v delovniku med 14.00 in 15.00 uro. Izvid lahko dobijo tudi po elektronski pošti, ki je dostopen preko kode, ki jo dobijo preko SMS sporočila.
Obrazce za pohvale in pritožbe lahko pacienti prejmejo v pisarni laboratorija, kjer jih tudi oddajo. Na rednih mesečnih sestankih obravnavamo vse pohvale in pritožbe.
Vsi zaposleni na Oddelku za laboratorijsko diagnostiko smo zavezani k varovanju osebnih podatkov. Vsa zaposleni ima podpisano Izjavo o varovanju in zaupnosti podatkov (ZK 5.4_18). K temu nas zavezuje tudi Kodeks deontologije v laboratorijski medicini (Uradni list RS, št. 92/98, 11.9.1998)
SPLOŠNA BOLNIŠNICA
dr. Jožeta Potrča PTUJ
Potrčeva cesta 23
SI-2250 Ptuj
T: +386 (0)2 749 14 00
F: +386 (0)2 749 16 30
E: tajnistvo@sb-ptuj.si
![]() |
SPLOŠNA BOLNIŠNICA dr. Jožeta Potrča PTUJ Potrčeva cesta 23 SI-2250 Ptuj |
F: +386 (0)2 749 16 30 |
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.