Postaja za transfuzijo krvi je bila v ptujski bolnišnici ustanovljena 3. aprila 1956, ker se je zaradi razvoja medicinske znanosti potreba po krvi naglo povečala. V sedanje prostore (pod kirurškim sprejemnim blokom) se je oddelek za transfuziologijo preselil 15. novembra 1974. Glavna naloga zaposlenih na tem oddelku je zagotavljanje kakovostnih, varnih in zadostnih komponent in izdelkov iz krvi za potrebe ponesrečencev, bolnikov in porodnic naše bolnišnice.
Na oddelku opravimo letno več kot 3.200 odvzemov krvi krvodajalcem in približno 50 odvzemov krvi za avtotransfuzijo ter povprečno prav toliko terapevtskih odvzemov v sklopu zdravljenj. V laboratorijih naredimo povprečno 12.000 preiskav letno za bolnike na oddelkih bolnišnice in 2.000 preiskav za zunanje naročnike ter 2.000 preiskav na označevalce okužbe za oboje. Skupaj tako opravimo okrog 16.000 laboratorijskih preiskav letno.
Ves čas se vključujemo v izobraževanja o krvodajalstvu in dejavno sodelujemo z Rdečim križem. Prav tako sodelujemo z Oddelkom za transfuziologijo in imunohematologijo SB Maribor, z Zavodom za transfuzijsko medicino Ljubljana in ostalimi transfuzijskimi oddelki.
Dejavnosti:
Bolniki se predhodno naročijo osebno ali po telefonu, da dobijo podrobnejša navodila.
Bolnikih, ki jim odvzemamo kri v terapevtske namene, se prav tako predhodno naročijo na oddelku.
Lahko se vpišete tudi v REGISTER NESORODNIH DAJALCEV KOSTNEGA MOZGA katerikoli delovni dan od 8. do 12. ure. Več o tem poglejte na naslednji spletni strani SLOVENIJA - DONOR.
Prav tako na oddelku zbirajo izjave o opredelitvi za POSMRTNO DAROVANJE DELOV ČLOVEŠKEGA TELESA ZARADI PRESADITVE in to opredelitev vpisujejo na kartico zdravstvenega zavarovanja. Več o tem na spletni strani SLOVENIJA - TRANSPLANT.
Za potrebe preiskave na oddelku preiskovancem odvzamejo vzorce krvi.
Vse, ki ste zdravi, se dobro počutite in ste stari med 18 in 65 let ter tehtate najmanj 50 kilogramov, vabimo na krvodajalske akcije, ki so vsak delovni torek in četrtek od 7.00 do 11. ure. Vaš način življenja seveda ne sme biti tvegan za prenos nalezljivih bolezni, ki se prenašajo s krvjo, kot so AIDS in HEPATITIS B in C, SIFILIS ter druge bolezni. Zaželeno je, da pred prihodom zaužijete nemasten zajtrk.
Bolnike sprejemamo ob torkih in četrtkih ob 11. uri, po potrebi in po predhodnem osebnem ali telefonskem naročanju tudi druge dni.
Predstojnica:
Marija Šeruga Doliška, dr. med., spec. transf. med.
Glavna sestra oddelka:
Majda Čokl, višja med. sestra
Telefon: 02 / 749 14 37 in 02 / 749 14 36
E-pošta: transfuzija@sb-ptuj.si
SPLOŠNA BOLNIŠNICA
dr. Jožeta Potrča PTUJ
Potrčeva cesta 23
SI-2250 Ptuj
T: +386 (0)2 749 14 00
F: +386 (0)2 749 16 30
E: tajnistvo@sb-ptuj.si
![]() |
SPLOŠNA BOLNIŠNICA dr. Jožeta Potrča PTUJ Potrčeva cesta 23 SI-2250 Ptuj |
F: +386 (0)2 749 16 30 |
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.