Prepoved obiskov na vseh oddelkih - Obveščamo vas, da od 28. 10. 2020 zaradi epidemiološke situacije velja prepoved obiskov na vseh oddelkih. Še vedno velja, da je zdrav partner / spremljevalec lahko prisoten pri porodu. Preberi več...
V skladu s številnimi dokumenti se je Republika Slovenija zavezala uresničevati skrb za bolne otroke in mladostnike ter izpolnjevati sprejeti koncept enotne pediatrične oskrbe hospitaliziranih otrok, kar pomeni, da ima vsak hospitalizirani otrok svojega pediatra. To zahtevo izpolnjuje tudi otroški oddelek ptujske bolnišnice, ki je eden od manjših ležalnih oddelkov in srednje velik otroški oddelek v slovenskem prostoru. Namenjen je hospitalni in specialistično ambulantni dejavnosti.
Na tem oddelku se zdravijo bolni otroci z območja Ptuja, Ormoža in okoliških občin (Rogaška Slatina, Sveti Jurij ob Ščavnici in Lenart). Nekaj otrok prihaja tudi iz Slovenske Bistrice, Maribora in Celja. Gravitacijsko območje našega oddelka šteje po zadnjih podatkih Inštituta za varovanje zdravja RS v Ljubljani okrog 26.000 otrok do starosti 19 let.
Starše obveščamo, da informacije o zdravstvenem stanju za otroke daje sobni zdravnik vsak dan med 13.30 in 14. uro na telefonski številki
(02) 7491 447
ali
(02) 7491 448
S spoštovanjem in hvala za razumevanje,
Predstojnica Otroškega oddelka Vera Gušić Ljepović, dr. med., specialistka pediatrije
Prostori otroškega oddelka se nahajajo v pritlični etaži stavbe skupaj z ginekološkim oddelkom in otroškimi specialističnimi ambulantami, ki so v prostorih starega otroškega oddelka v drugi etaži. Prostori otroškega oddelka so bili prenovljeni leta 1994.
Na oddelku je dvanajst bolniških sob, ki so funkcionalno razporejene na dva dela. V prvem so sobe, namenjenem bolnim dojenčkom oziroma otrokom do drugega leta starosti, v drugem pa so sobe za otroke od drugega do devetnajstega leta starosti. Po potrebi posamezne sobe prilagajamo za sočasno bivanje staršev ob bolnem otroku.
Skupen večnamenski prostor služi kot igralnica, jedilnica oziroma učilnica, v letu 2005 pa smo v neposredni bližini (na zadnjem dvorišču oddelka) prvi v Sloveniji odprli zunanji igralni park za bolne otroke. Od januarja 1997 na oddelku deluje tudi bolnišnična enota Vrtca Ptuj s stalno vzgojiteljico, s čimer smo otrokovo bivanje v bolnišnici naredili še prijaznejše.
Na otroški oddelek Splošne bolnišnice Ptuj sprejemamo bolne otroke od novorojenčkovega obdobja pa do devetnajstega leta starosti, ne glede na vrsto obolenja. Tako imamo na otroškem oddelku hospitalizirane strogo pediatrične, pediatrično internistične paciente, razen tega pa še kirurške, posamezne okulistične in nekaj otorinolaringoloških pacientov. Letno oddelek oskrbi okrog 1500 otrok, v specialističnih ambulantah pa opravimo več kot 10000 pregledov in obravnav.
Ob bolnem otroku, mlajšem od 6 let pogosto sobivajo starši, ki med zdravljenjem bolnega otroka sodelujejo pri hranjenju, negi in terapiji (plačnik storitev je ZZZS), vse več pa je tudi staršev starejših otrok, ki želijo med zdravljenjem svojega bolnega otroka sobivati na oddelku in aktivno sodelovati pri njegovem zdravljenju, kljub temu, da jim osnovno zdravstveno zavarovanje tega ne omogoča. S tem so v stalnem stiku s svojim otrokom, kar večinoma zelo ugodno vpliva na potek otrokove bolezni. Tako imenovana hotelska storitev se plača dodatno.
Pogostost na našem oddelku obravnavane patologije ostaja vsa leta podobna:
Otroški oddelek sprejme tudi otroke zaradi številnih drugih bolezenskih stanj, ki pogosto zahtevajo sodelovanje s terciarnimi centri (s pediatrično kliniko v Ljubljani in z otroškim oddelkom v Mariboru).
Posredno z delom na otroškem oddelku je povezan tudi neonatalni oddelek ptujske porodnišnice. Pediatri so namreč zadolženi tudi za redno delo na neonatalnem oddelku, kjer se letno rodi skoraj 900 otrok. Približno deset odstotkov otrok potrebuje poostren nadzor in terapijo. Zaradi resnega stanja je manj kot en odstotek otrok premeščenih na terciarni nivo, kar pa je manj, kot je povprečje v ostalih primerljivih porodnišnicah. Tudi ta podatek govori o kakovostnem delu porodničarjev in o zavzetosti pediatrov ter celotne ekipe.
V okviru otroškega oddelka delujejo naslednje ambulante:
V razvojni ambulanti štiri dni v tednu obravnavamo otroke z možnostjo odstopanj v razvoju in jih vključujemo v nevrofizioterapevtsko obravnavo, kakor tudi v delovno terapijo, logopedsko in specialno pedagoško obravnavo.
Vodja razvojne ambulante:
Vesna Kunčnik, dr. med., spec. pediatrije
Telefon: 02 7491 442
Elektronski naslov: vesna.kuncnik@sb-ptuj.si
Psihologinja:
Katarina Mihajlović, mag. psih.
Telefon: 02 7491 561
Elektronski naslov: katarina.mihajlovic@sb-ptuj.si
Socialna delavka:
Dijana Lorenčič, univ. dipl. soc. del.
Telefon: 02 7491 591
Elektronski naslov: dijana.lorencic@sb-ptuj.si
Delovna terapevtka:
Natalija Šamperl, dipl. del. ter.
Telefon: 02 7491 477
Elektronski pošta: natalija.samperl@sb-ptuj.si
Nevrofizioterapevtke:
Smiljana Valenko, viš. fizio.
Telefon: 02 7491 477
Elektronski naslov: smiljana.valenko@sb-ptuj.si
Sanja Prelog, viš. fizio.
Telefon: 02 7491 564
Elektronski naslov: sanja.prelog@sb-ptuj.si
Tjaša Ozmec, dipl. fizio.
Elektronski naslov: tjasa.ozmec@sb-ptuj.si
Nevrološka ambulanta deluje enkrat tedensko in odlično sodeluje z Nevrološkim oddelkom Klinike za pediatrijo UKC Maribor, kjer za naše paciente izvajamo tudi dodatno diagnostiko nevroloških obolenj (EEG,...), kakor tudi s Pediatrično kliniko v Ljubljani.
Pulmološko alergološka ambulanta deluje v povprečju štirikrat na mesec in v sklopu diagnostike in obravnave ob laboratorijskih preiskavah opravljamo tudi spirometrične meritve, kožna testiranja ter po programu Pediatrične klinike v Ljubljani tudi provokacijske teste pri alergiji na zdravila, hrano, ipd.
Nefrološka ambulanta dvakrat tedensko obravnava otroke s problemi urogenitalnega trakta, opravljamo tudi vso slikovno diagnostiko (UZ, MCUG, dinamična scintigrafija ledvic,...). Ustaljeno je odlično neposredno posredovanje z vodilnim pediatričnim urologom prof. Tršinarjem iz UKC Ljubljana, kakor tudi Nefrološkim oddelkom Pediatrične klinike v Ljubljani, po katerega licenci izvajamo tudi »Šolo lulanja« pri otrocih z motnjami mikcije.
Ambulanta za obolenja prebavil deluje od leta 2004. Obravnava otroke s težavami prebavil in v sklopu diagnostike izvaja tudi invazivne endoskopske posege in to izključno v tako imenovani zavestni sedaciji – otroku prijazno. Tesno sodeluje z obema terciarnima ustanovama – Klinični oddelek za gastroenterologijo Pediatrične klinike v Ljubljani in Mariboru.
Ultrazvočna ambulanta na sodobnih ultrazvočnih aparatih izvaja slikovno diagnostiko glavice, trebušnih organov in kolkov v vseh starostnih obdobjih otrok.
Urgentna ambulanta 24 ur na dan poskrbi za vse nujne zdravstvene storitve in oskrbo otrok.
V zadnjem letu se prvič pojavljajo tudi čakalne dobe, v nujnih primerih pa vse otroke pregledamo takoj.
Magna karta otrokovih pravic, ki je bila sprejeta maja 1988 in jo je ratificirala tudi Slovenija, natančno določa pravice otrok, zdravljenih v bolnišnicah. Njene člene se trudimo uresničevati.
Predstojnica otroškega oddelka:
Vera Gušić Ljepović, dr. med., spec. pediatrije
Namestnik predstojnice otroškega oddelka:
Andrej Levanič, dr. med. spec. pediatrije
Strokovna vodja zdravstvene nege otroškega oddelka:
Sabina Bricelj Čelan, dipl. m. s., univ. dipl. org.
SPLOŠNA BOLNIŠNICA
dr. Jožeta Potrča PTUJ
Potrčeva cesta 23
SI-2250 Ptuj
T: +386 (0)2 749 14 00
F: +386 (0)2 749 16 30
E: tajnistvo@sb-ptuj.si
![]() |
SPLOŠNA BOLNIŠNICA dr. Jožeta Potrča PTUJ Potrčeva cesta 23 SI-2250 Ptuj |
F: +386 (0)2 749 16 30 |
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.