Na internem oddelku ptujske bolnišnice poteka tako ambulantna kot hospitalna dejavnost.
Diabetološka ambulanta je dosegljiva na 02 749 15 26 ali 02 749 15 27 med 7.30 in 14.30. Obisk ambulante le po telefonskem dogovoru.
Antikoagulantna ambulanta dela samo po telefonu (odvzem krvi opravite v laboratoriju in odidete domov. Za izvid in naročila kličete na 02 7491 530)
Nefrološka, Kardiološka in Gastroenterološka ambulanta delata: Nujne primere vsak dan, za vse ostale pa velja naročanje po telefonu (prednostno bodo obravnavani zelo hitri)
Na preglede se naročate po telefonu, elektronsko ali z oddajo napotnice na vhodu št. 9. O datumu in uri pregleda boste obveščeni po telefonu ali po pošti. Na pregled morate priti zdravi ob dogovorjeni uri in ne več kot 5-10 minut prej. Pri tem upoštevajte pravila, ki ste jih dobili ob obvestilu.
Obiski na internem oddelku dovoljeni le ob predhodnem dogovoru z lečečim zdravnikom.
Matjaž Brenčič, dr. med., spec. - tel.št. 7491 506
Matej Vrbnjak, dr. med., spec. - tel.št. 7491 400
Primož Horvat, dr. med., spec. - tel.št. 7491 400 ali 7491 518
Mihael Pagliaruzzi, dr. med., spec. - tel.št. 7491 400
Vid Cenčič, dr. med., spec. - tel.št. 7491 400 ali 7491 521
Milan Mrđa, dr. med., spec. - tel.št. 7491 521
Eva Sušec, dr. med., - tel.št. 7491 400
Vid Di Lenardo, dr. med., - tel.št. 7491 508
Urša Krajnc, dr. med., - tel.št. 7491 508
Marko Šahman, dr. med., - tel.št. 7491 510
Larisa Sabath dr. med., - tel.št. 7491 400
Marko Horvat, dr. med., - tel.št. 7491 400
Sanja Letonja, dr. med., - tel.št. 7491 400
Za dodatne informacije lahko pokličete na telefonsko številko: 02 7491 540
Na internem oddelku je na voljo 60 postelj, v intenzivni sobi pa od tri do pet postelj (glede na potrebe po intenzivnem zdravljenju). Povprečna ležalna doba bolnikov na internem oddelku je sedem dni. Največji delež predstavljajo obolenja srca in ožilja, predvsem akutno poslabšanje kroničnega popuščanja srca in možganska ali srčna kap. Možganske kapi se obravnavajo multidisciplinarno, saj bolnike pregleda tudi specialistka nevrologinja, pri diagnostiki obolenj pa pomaga tudi radiološki oddelek. Pomemben delež obolenj predstavljajo tudi obolenja prebavil in dihalnih poti.
Bolnikom je na voljo tudi enodnevna bolnišnica, v kateri so na razpolago štiri bolniške postelje, kjer lahko (pri nižji stopnji obolevnosti in večji možnosti izboljšanja simptomov) v enem dnevu z zdravljenjem izboljšamo stanje do odpusta.
Poleg zgoraj navedenih oblik zdravljenja je v ptujski bolnišnici bolnike mogoče premestiti tudi v neakutno obravnavo, v okviru katere zdravljenje ni več intenzivno, poteka pa še akutna nega in rehabilitacija. V neakutni obravnavi razpolagamo z devetimi posteljami. Največji delež v neakutni obravnavi predstavljajo stanja po možganski kapi. Pomoč pri premestitvi bolnikov v dom starejših občanov izvaja socialna služba.
V intenzivni sobi je letno okrog 350 do 400 bolnikov, med katerimi je večji delež zelo intenzivno zdravljenih z intravenskimi sredstvi za podporo cirkulacije, z ventilatorjem zaradi odpovedi dihanja in z nadomestno hemodializo zaradi odpovedi ledvic. Nekateri bolniki so v intenzivno sobo sprejeti tudi zaradi potreb po skrbnem nadzoru delovanja srca in dihanja.
Na internem oddelku so poleg bolnišničnih obravnav na voljo tudi naslednje ambulantne dejavnosti: splošna internistična, kardiološka, gastroenterološka, diabetološka, antikoagulantna in nefrološka dejavnost.
V specialistično internistično ambulanto so napoteni bolniki s strani primarnega zdravstva in imajo pred pregledom opravljene potrebne laboratorijske preiskave. Nekateri bolniki so napoteni v specialistično internistično ambulanto zaradi predvidenih operativnih posegov, v večini primerov pa v specialistični internistični ambulanti pregledamo opravljene laboratorijske preiskave, opravimo pogovor z bolnikom glede njegovih težav in opravimo telesno klinično preiskavo bolnika. Na podlagi tega se morda tudi odločimo za nadaljnje preiskave (gastroenterološke, kardiološke ali radiološke), ki jih opravimo pri bolniku, večinoma v naši bolnišnici. Ko zberemo vse te informacije, bolniku predpišemo zdravila oziroma se odločamo o morebitnem drugačnem zdravljenju (kirurškem, onkološkem) oziroma podamo mnenje o sposobnosti za prej navedeno zdravljenje.
V kardiologiji poleg tega, da zagotavljamo obravnavo hospitaliziranih pacientov, opravljamo ambulantne kardiološke preglede. Opravljamo prav tako ultrazvok srca oziroma ehokardiografijo. Poleg klasične ehokardiografije se opravlja tudi stresna ehokardiografija, kjer z injekcijo zdravila povzročimo hitrejše in močnejše bitje srca in z ultrazvokom opazujemo njegovo delovanje med obremenitvijo. Omogočena je tudi cikloergometrija, to je snemanje elektrokardiograma in spremljanje krvnega tlaka med obremenitvijo na kolesu. V okviru kardiologije je mogoče ugotavljati tudi motnje ritma in motnje prevajanja s 24 - urno monitorizacijo (Holter monitoring) in pozne prekatne potenciale. Za diagnostiko obolenj ožilja opravljamo tudi ultrazvočno preiskavo ožilja nog in vratu. Prav tako lahko spremljamo krvni tlak ves dan s 24 - urnim merilcem krvnega tlaka.
V gastroenterološki dejavnosti opravljamo endoskopsko diagnostiko zgornjih in spodnjih prebavil (gastroskopije, kolonoskopije), ambulantne specialistične preglede, ultrazvočne preglede za hospitalizirane bolnike. Organizirana je 24 - urna pripravljenost za diagnostiko in zdravljenje akutnih krvavitev iz prebavil. Na voljo so sodobni video endoskopi, s katerimi letno opravimo okoli 1700 preiskav. Iz leta v leto se povečuje število endoskopskih preiskav debelega črevesa, ki so hkrati diagnostične in terapevtske (odstranitve polipov). Z nacionalnim programom preventive se bo obseg teh preiskav še povečal.
Kolonoskopija v sedaciji
Načrtovano endoskopsko preiskavo kolonoskopijo lahko bolnik opravi v ANALGO-SEDACIJI. Uporabljamo najsodobnejše metode sedacije v endoskopiji.
Naša bolnišnica sodeluje v Državnem programu presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki (SVIT) že od leta 2013. Kot pooblaščeni izvajalci Svit kolonoskopij, smo z mesecem majem 2019 začeli tudi z uvajanjem analgo-sedacije pri samem posegu. Ob posegu bolnik prejme zdravila, ki ga umirijo in zmanjšajo bolečino ter olajšajo preiskavo. Analgo-sedacija se izvaja po predhodnem dogovoru. Nekaj kriterijev, ki opravičujejo uporabo analgo-sedacije: strah pred preiskavo, v preteklosti že opravljena kolonoskopija, ki pa je bila zelo boleča, operacije v trebušni votlini (zarastline), epileptiki.
Na željo bolnikov, da jim čim bolj olajšamo bolečine pri izvedbi kolonoskopije smo z mesecem novembrom 2019 pričeli še s SAMOPLAČNIŠKO analgo-sedacijo z uporabo remifentanila (Ultive). Kolonoskopijo izvedemo na napotnico. Za analgo-sedacijo pa je potrebno doplačilo po veljavnem ceniku objavljenem na spletni strani bolnišnice http://www.sb-ptuj.si/za_paciente_in_obiskovalce/samoplacniske_storitve/. V primeru, da bolnik želi poseg v analgo-sedaciji, mora željo izraziti ob naročanju, zaradi organizacije dela. Poseg v analgo-sedaciji nadzoruje anesteziolog, ki bolnika pred posegom tudi pregleda.
Anestezijska medicinska sestra bolniku ob prihodu nastavi i.v. kanilo za aplikacijo zdravila preko infuzijske PCA črpalke. Bolnik dobi v roko "zvonček" , da na njega pritisne, ko ga zaboli. S pritiskom na gumb sproži črpalko, da se mu zdravilo samodejno aplicira. Dozo zdravila anestziolog prilagaja glede na stopnjo bolečine. Zdravilo remifentanil je ultrakratko delujoči opioidni analgetik, ki prične delovati po 30. sekundah po stisku na gumb in se hitro izloči iz telesa. Glede na splošno stanje pacienta lahko anesteziolog analgo-sedacijo tudi nekoliko prilagodi. Po posegu bolnik odleži 1 uro v bolnišnici. Pred odhodom mu medicinska sestra odstrani i.v.
kanilo.
Priporočamo, da bolnik na poseg v analgo-sedaciji pride v spremstvu. Prepovedujemo, da bi sami upravljali vozilo oziroma priporočamo uporabo javnega prevoza.
V antikoagulantni ambulanti poteka antikoagulacijsko zdravljenje približno 1500 bolnikov. Bolnike redno spremljamo, jih pripravljamo na načrtovane in nujne operativne posege, preprečujemo, odkrivamo in zdravimo zaplete antikoagulacijskega zdravljenja. V prihodnosti je načrtovan prehod na računalniško vodenje antikoagulacijskega zdravljenja. Število bolnikov, ki potrebujejo antikoagulantno zdravljenje, narašča. Trenutno je teh bolnikov že okrog 2.500.
V okviru bolnišničnega zdravljenja opravljamo tudi konzilijarno nefrološko službo. Spremljamo bolnike z ledvičnimi boleznimi in razpolagamo s sodobno opremljenim hemodializnim oddelkom, na katerem spremljamo bolnike s končno odpovedjo ledvic z različnimi metodami hemodialize. Naši dializni bolniki se uvrščajo tudi na čakalne liste za morebitno transplantacijo ledvic.
Oddelek za dializo, ki deluje v sklopu internega oddelka se od leta 2002 nahaja na novi lokaciji, v stavbi porodnega oddelka. Razpolagamo z 22 dializnimi mesti, ki so razporejena v šestih klimatiziranih dializnih sobah, opremljenih s televizorji. Imamo tudi izolacijsko sobo z dvema dializnima mestoma za hepatitis B pozitivne bolnike.
Na oddelku za dializo opravljamo:
Delovni čas oddelka je vse dni v tednu, razen nedelje, od 6. - 20. ure. Delo poteka v dveh delovnih izmenah.
Od leta 1992 se bolniki, svojci, podporni člani in osebje združujemo v Društvo ledvičnih bolnikov Ptuj, ki šteje 224 članov in organizira različna srečanja in izobraževanja ter tako povezuje ljudi z istimi interesi in težavami.
V okviru diabetičnega dispanzerja vsak dan potekajo pregledi bolnikov s sladkorno boleznijo tipa I in tipa II. V ambulanti spremljamo tudi nosečnice s sladkorno boleznijo in oskrbujemo komplikacije sladkorne bolezni. Vsak dan poteka tudi zdravstvena vzgoja sladkornih bolnikov.
Vsak delovnik od 15. do 16. ure.
Sobote, nedelje in prazniki od 13. do 15. ure.
Izredni obiski
Izjemoma s pisno dovolilnico sobnega zdravnika ali predstojnika oddelka.
Informacije o zdravstvenem stanju pacientov daje sobni zdravnik vsak dan ob 14.15 uri pred zdravniškimi ali bolniškimi sobami (po dogovoru s sobnim zdravnikom).
Informacij po telefonu ne dajemo.
Predstojnik internega oddelka:
Matjaž Brenčič, dr. med., spec. interne medicine in gastroenterologije
V.d. strokovne vodje zdravstvene nege internega oddelka:
Anita Vršič, dipl. med. sestra
Vodja hemodialize:
Gabrijela Damevska Kaučič, dr. med., spec. interne medicine
Odgovorna diplomirana medicinska sestra dialize:
Andreja Kuhar, dipl. med. sestra
SPLOŠNA BOLNIŠNICA
dr. Jožeta Potrča PTUJ
Potrčeva cesta 23
SI-2250 Ptuj
T: +386 (0)2 749 14 00
F: +386 (0)2 749 16 30
E: tajnistvo@sb-ptuj.si
![]() |
SPLOŠNA BOLNIŠNICA dr. Jožeta Potrča PTUJ Potrčeva cesta 23 SI-2250 Ptuj |
F: +386 (0)2 749 16 30 |
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.