S to knjižico Vas želimo seznaniti z osnovnim endoproteze kolka, pojasniti potek operacije, ter podati navodila za obdobje po operaciji. Priporočljivo je, da pred operacijo preberete knjižico in zapišete morebitna vprašanja. Vaš kirurg, negovalno osebje bodo z veseljem odgovorili na vsa Vaša vprašanja. Cilji našega osebja so narediti bivanje v bolnišnici čim bolj koristno, informativno in udobno, predvsem pa povrniti funkcionalnost kolikor je to mogoče.
Vstavitev totalne kolčne endoproteze je kirurški poseg, s katerim zamenjamo kolčni sklep z umetno ponvico in umetnim zgornjim delom stegnenice.
Kolčni sklep je sestavljen iz stegneničnega dela – glavice in medeničnega dela – ponvice. Skupaj sestavljata sklep- kolk, ki omogoča gibanje v vseh smereh.
Najpogostejši vzrok obrabe sklepa je osteoartroza (osteoartritis), redkejši vzroki pa so vnetni artritis (npr. revmatoidni ali psoriatični artritis), kot posledice poškodb kolka v otroštvu (razvojna displazija kolka, Perthesova bolezen) ali bakterijskih vnetij.
Glavni težavi bolnikov sta bolečina in omejena gibljivost v kolku. Za zamenjavo kolenskega sklepa oz. vstavitve totalne kolčne endoproteze se odločimo, ko ne pomagajo neoperativne (konzervativne) in druge operativne možnosti zdravljenja. Zamenjani deli kolčnega sklepa se s
časom obrabljajo, zato običajno svetujemo, da se z omejneno operacijo odlaša čim dlje. Cilj vstavitve totalne endoproteze kolka je lajšanje bolečine, izboljšanje kakovosti življenja in ohranjanje ali izboljšanje delovanja kolka.
Operacija traja približno 60 do 80 minut. Operativna rana poteka vzdolž zunanje strani kolka in stegna, njena dolžina je v precejšnji meri odvisna od debeline podkožnega maščevja na bokih. Na začetku posega odstranimo zgornji del stegnenice z glavico ter zgladimo notranjo plast medenične ponvice. Nato v pripravljeno ležišče vstavimo stegnenični in medenični del endoproteze. Izbira tipa oz. Vrste vstavljene endoproteze je odvisna od biološkega stanja bolnika in njegovega kolčnega sklepa, čvrstosti kosti, starosti in njegovih potreb. Obstajajo različne vrste kolčnih endoprotez, delimo jih na cementne (primernejše za starejše bolnike, za bolnike z oseoporozo) in brezcementne (mlajši, aktivnejši bolniki). Vsak tip endoproteze ima svoje prednosti in slabosti, izbira mora dati najoptimalnejši rezultat za bolnika. Tik pred operacijo boste prejeli enkraten odmerek antibiotika zaradi preprečevanja okužbe. Obstaja veliko proizvajalcev in različnih vrst kolčnih endoprotez. Večina vgrajenih endoprotez ima življensko dobo vsaj 15 let.
Operacija vstavitve kolčne endoproteze je elektivna operacija, tako da mora biti bolnik povsem zdrav in ustrezno pripravljen. Pred operacijo morate pri svojemu zdravniku opraviti osnovne preiskave. Če ste mlajši od štirideset let, potrebujete hemogram, PČ, INR, ureo, kreatinin ter elektrolite. Če ste starejši od štirideset let, pa poleg tega opravite še RTG slikanje pljuč in posnamete EKG.
V sklopu priprav na operativni poseg boste pregledani še s strani anesteziologa. Izvidi ne smejo biti starejši od 14 dni. Na sprejem pridete z vso dokumentacijo, vključno z izvidi anesteziologa.
Pred operacijo je potrebno odkriti vse preostale pridružene poškodbe, zlome ali stanja, ki bi lahko vplivala na potek operacije in jih ustrezno zdraviti. V večini primerov boste deležni tudi zaščite pred globoko vensko trombozo (npr. injekcije subkutano). Lahko da vam bo kirurg predpisal tudi antibiotik, ki deluje protektivno pred okužbami kosti in mehkih tkiv. Kot pri vsaki operaciji, je potrebna tudi anestezija. Operacije se večinoma izvajajo v splošni ali pa regionalni anesteziji. Vsaj 6 ur pred operacijo morate biti tešči
Spremembe v splošnem zdravstvenem stanju lahko vplivajo na izvedbo operacije, zato v primeru naslednjih stanj nemudoma obvestite: znaki prehlada, povišana telesna temperatura, draženje oči, ušes, grla, dlesni ali problemi z zobmi, udarnine, vreznine ali rane na koži, bolezni prebavil s težavami kot so slabost, bruhanje, bolečine v želodcu, driska, kri na blatu, bolezni sečil s težavami kot so pekoč občutek pri odvajanju vode, ledvični krči, zelo pogosto odvajanje vode, kri v vodi.
Hujši zapleti po vstavitvi totalne endoproteze kolka so redki, zato pri večini bolnikov operativni poseg odtehta tveganje. Pred odločitvijo za operacijo morate poznati možna tveganja:
Trajanje bivanja v bolnišnici je odvisno od številnih dejavnikov. Če ni zapletov večina bolnikov zaključi program rehabilitacije v šestih do osmih dneh. Po operaciji vas bomo za krajši čas premestili v prebujevalnico, nato pa v enoto intenzivne nege (EIN). Tam boste prejeli infuzije tekočin in zdravila proti bolečinam. Za preventivo proti nastajanju krvnih strdkov v nogah in pljučnih embolusih boste prejemali zdravila za redčenje krvi (injekcije ali tablete), namestili vam bomo tudi kompresijske nogavice. Začeli boste z vajami za preprečevanje kardio-respiratornih zapletov, razgibavanjem kolenskega sklepa in vstajanjem po navodilih fizioterapevta. Občasno bolniki prejemajo tudi antibiotik (navadno 24 ur po operaciji) za preprečevanje okužbe. Bolniki prejemajo tudi drugo terapijo kot pred hospitalizacijo. Naslednji dan se predvidoma vrnete na oddelek in nadaljujete rehabilitacijo.
V času zdravljenja v bolnišnici vam bomo redno prevezovali operativno rano in po potrebi opravili laboratorijske preglede krvi. Praviloma boste jemali vsa zdravila, ki ste jih redno jemali doma – izjema so le zdravila za odvajanje vode in nekatera zdravila proti visokemu krvnemu tlaku in dan operacije in v prvih pooperativnih dneh (natančna navodila pojasni zdravnik). Prejemali boste zdravila proti krvnih strdkom, priučili vas bomo samoaplokacije teh zdravil.
Nadaljujete z rednimi prevezami rane na dva do tri dni pri izbranem zdravniku, ko bo odstranil šive ali sponke predvidoma 12 do 14 dni po operaciji. Po vrnitvi v domače okolje je priporočljivo, da do prvega kontrolnega pregleda pri ortopedu (1-2 meseca po operaciji), hodite z dvema berglama in operiran ud razbremenjujete. V tem obdobju morate nadaljevati z nošenjem kompresijskih nogavic in do 35. pooperativnega dneva jemati zdravilo proti krvnih strdkom. Protibolečinska zdravila se jemlje le po potrebi. Doma nadaljujte z rehabilitacijskim programom. Rehabilitacija se lahko nadaljuje še v zdravilišču
V primeru kakršnihkoli težav po odpustu se najprej obrnite na vašega zdravnika, izven rednega delovnega časa pa na dežurnega zdravnika v vašem zdravstvenem domu. Na pregled VEDNO prinesite odpustnico iz bolnice. Ob večjih zapletih vas bo vaš zdravnik urgentno napotil k ortopedu-operaterju. V primeru rdečine, vročine in otekanja v operativnem področju ali iztekanja tekočine iz rane se posvetujte z vašim zdravnikom glede možnosti okužbe. V primeru suma bakterijske okužbe NE SMETE prejemati antibiotičnih zdravil pred pregledom pri ortopedu.
Vstavitev totalne kolenske endoproteze je ena najpogostejših ortopedskih operacij. Poškodovane dele kolenskega sklepa pri operaciji nadomestimo z umetnimi deli (protezo). Koleno normalno deluje kot tečajni sklep med stegnenico in golenico. Kolenski sklep ima tri predele: zunanji (lateralni) in notranji (medialni), kjer se drsajo hrustančne površine stegnenice in golenice, ter patelofemoralno površino med pogačico in stegnenico.
Do poškodbe hrustanca v enem ali več predelih pride zaradi različnih vzrokov, najpogosteje zaradi osteoartroze (osteoartritisa) in vnetnih artritisov (npr. revmatoidni ali psoriatični artritis), kot posledice poškodb ali bakterijskih vnetij kolena. Glavni težavi bolnikov sta bolečina in omejena gibljivost v kolenu.
Za zamenjavo kolenskega sklepa oz. Vstavitve totalne kolenske endoproteze se odločimo, ko ne pomagajo tudi neoperativne (konzervativne) in druge operativne možnosti zdravljenja.Bolniki morajo imeti pred vstavitvijo totalne endoproteze kolena tudi na RTG slikah dokazane spremembe, ki kažejo na napredovano artrozo.
Vstavitev totalne endoproteze kolena pomeni zamenjavo vseh treh predelov kolena (hrustanec pod pogačico ponavadi samo korigiramo). Zamenjani deli kolenskega sklepa se s časom obrabljajo, zato običajno svetujemo, da se z omejneno operacijo odlaša čim dlje. Cilj vstavitve totalne endoproteze kolena je lajšanje bolečine, izboljšanje kakovosti življenja in ohranjanje ali izboljšanje delovanja kolena. Operativni postopek se lahko opravi pri bolnikih vseh starosti, z izjemo otrok, pri katerih kosti še vedno rastejo.
Operacija traja približno 60 do 80 minut. Operativna rana poteka na sprednji strani kolenskega sklepa, njena dolžina je v precejšnji meri odvisna od debeline podkožnega maščevja. Pri operaciji operater odstrani poškodovano kost in hrustanec na spodnjem delu stegnenice in zgornjem delu golenice. Operater nato vstavi nadomestni sklep, ki je običajno izdelan iz kovine in plastike. Tik pred operacijo boste prejeli enkraten odmerek antibiotika zaradi preprečevanja okužbe. Natančen tip vsadka, način in kraj reza so odvisni od potreb posameznega bolnika. Obstaja veliko proizvajalcev in različnih vrst kolenskih Večina vgrajenih endoprotez ima življensko dobo vsaj 15 let.
Operacija vstavitve kolenske endoproteze je elektivna operacija, tako da mora biti bolnik povsem zdrav in ustrezno pripravljen. Pred operacijo morate pri svojemu zdravniku opraviti osnovne preiskave. Če ste mlajši od štirideset let, potrebujete hemogram, PČ, INR, ureo, kreatinin ter elektrolite. Če ste starejši od štirideset let, pa poleg tega opravite še RTG slikanje pljuč in posnamete EKG.
V sklopu priprav na operativni poseg boste pregledani še s strani anesteziologa. Izvidi ne smejo biti starejši od 14 dni. Na sprejem pridete z vso dokumentacijo, vključno z izvidi anesteziologa.
Pred operacijo je potrebno odkriti vse preostale pridružene poškodbe, zlome ali stanja, ki bi lahko vplivala na potek operacije in jih ustrezno zdraviti. V večini primerov boste deležni tudi zaščite pred globoko vensko trombozo (npr. injekcije subkutano). Lahko da vam bo kirurg predpisal tudi antibiotik, ki deluje protektivno pred okužbami kosti in mehkih tkiv. Kot pri vsaki operaciji, je potrebna tudi anestezija. Operacije se večinoma izvajajo v splošni ali pa regionalni anesteziji. Vsaj 6 ur pred operacijo morate biti tešči.
Spremembe v splošnem zdravstvenem stanju lahko vplivajo nam izvedbo operacije, zato v primeru naslednjih stanj nemudoma obvestite: znaki prehlada, povišana telesna temperatura, draženje oči, ušes, grla, dlesni ali problemi z zobmi, udarnine, vreznine ali rane na koži, bolezni prebavil s težavami kot so slabost, bruhanje, bolečine v želodcu, driska, kri na blatu, bolezni sečil s težavami kot so pekoč občutek pri odvajanju vode, ledvični krči, zelo pogosto odvajanje vode, kri v vodi.
Hujši zapleti po vstavitvi totalne endoproteze kolena so redki, zato pri
večini bolnikov operativni poseg odtehta tveganje. Pred odločitvijo za
operacijo morate poznati možna tveganja:
Trajanje bivanja v bolnišnici je odvisno od številnih dejavnikov. Če ni zapletov večina bolnikov zaključi program rehabilitacije v šestih do osmih dneh. Po operaciji vas bomo za krajši čas premestili v prebujevalnico, nato pa v enoto intenzivne nege (EIN). Tam boste prejeli infuzije tekočin in zdravila proti bolečinam. Za preventivo proti nastajanju krvnih strdkov v nogah in pljučnih embolusih boste prejemali zdravila za redčenje krvi (injekcije ali tablete), namestili vam bomo tudi kompresijske nogavice. Začeli boste z vajami za preprečevanje kardiorespiratornih zapletov, razgibavanjem kolenskega sklepa in vstajanjem po navodilih fizioterapevta. Občasno bolniki prejemajo tudi antibiotik(navadno 24 ur po operaciji) za preprečevanje okužbe. Bolniki prejemajo tudi drugo terapijo kot pred hospitalizacijo. Naslednji dan se predvidoma vrnete na oddelek in nadaljujete rehabilitacijo.
V času zdravljenja v bolnišnici vam bomo redno prevezovali operativno rano in po potrebi opravili laboratorijske preglede krvi. Praviloma boste jemali vsa zdravila, ki ste jih redno jemali doma – izjema so le zdravila za odvajanje vode in nekatera zdravila proti visokemu krvnemu tlaku in dan operacije in v prvih pooperativnih dneh (natančna navodila pojasni zdravnik). Prejemali boste zdravila proti krvnih strdkom, priučili vas bomo samoaplokacije teh zdravil.
Nadaljujete z rednimi prevezami rane na dva do tri dni pri izbranem zdravniku, ko bo odstranil šive ali sponke predvidoma 12 do 14 dni po operaciji. Po vrnitvi v domače okolje je priporočljivo, da do prvega kontrolnega pregleda pri ortopedu (1-2 meseca po operaciji), hodite z dvema berglama in operiran ud razbremenjujete. V tem obdobju morate nadaljevati z nošenjem kompresijskih nogavic in do 35. pooperativnega dneva jemati zdravilo proti krvnih strdkom. Protibolečinska zdravila se jemlje le po potrebi. Doma nadaljujte z rehabilitacijskim programom. Rehabilitacija se lahko nadaljuje še v zdravilišču
V primeru kakršnihkoli težav po odpustu se najprej obrnite na vašega zdravnika, izven rednega delovnega časa pa na dežurnega zdravnika v vašem zdravstvenem domu. Na pregled VEDNO prinesite odpustnico iz bolnice. Ob večjih zapletih vas bo vaš zdravnik urgentno napotil k ortopedu-operaterju. V primeru rdečine, vročine in otekanja v operativnem področju ali iztekanja tekočine iz rane se posvetujte z vašim zdravnikom glede možnosti okužbe. V primeru suma bakterijske okužbe NE SMETE prejemati antibiotičnih zdravil pred pregledom pri ortopedu.
SPLOŠNA BOLNIŠNICA
dr. Jožeta Potrča PTUJ
Potrčeva cesta 23
SI-2250 Ptuj
T: +386 (0)2 749 14 00
F: +386 (0)2 749 16 30
E: tajnistvo@sb-ptuj.si
![]() |
SPLOŠNA BOLNIŠNICA dr. Jožeta Potrča PTUJ Potrčeva cesta 23 SI-2250 Ptuj |
F: +386 (0)2 749 16 30 |
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.