S to knjižico Vas želimo seznaniti z osnovnimi značilnostmi Vaše poškodbe oziroma obolenja, pojasniti potek operacije, ter podati navodila za obdobje po operaciji.
Priporočljivo je, da pred operacijo preberete knjižico in zapišete morebitna vprašanja. Vaš kirurg, negovalno osebje in fizioterapevti bodo z veseljem odgovorili na vsa Vaša vprašanja.
Cilji našega osebja so narediti bivanje v bolnišnici čim bolj koristno, informativno in udobno, predvsem pa povrniti funkcionalnost Vašega kolena kolikor je to mogoče.
Artoskopija kolena je minimalno invazivni poseg, pri katerem notranjost kolena pregledamo z artroskopsko kamero. Skozi dva do tri centimetrska reza uvedemo poseben inštrument ter sondo, po kateri se preko optičnih vlaken in kamere slika prenaša na ekran. Kolenski sklep se napolni s tekočino kar nam omogoča boljšo vidljivost.
Z uporabo specialnih inštrumentov pregledamo kolenski sklep, ter po potrebi popravimo ali odstranimo okvarjena tkiva.
Večji oziroma hujši zapleti po artroskopiji kolena so redki, tako da pridobljene koristi po posegu odtehtajo tveganje. Zapleti se lahko pojavijo med samo operacijo ali po njej.
Možne so naslednje komplikacije:
• Krvavitev v kolenski sklep - lahko povzroča oteklino in potrebo po punkciji kolena ali ponovni artroskopiji
• Pooperativna bolečina - načeloma lahko prisotna po katerikoli operaciji, in se rešuje s protibolečinsko terapijo
• Poškodba manjših kožnih vej živcev pri uvajanju artroskopskih inštrumentov
• Pooperativna bakterijska okužba rane - načeloma se pozdravi z antibiotikom, lahko pa je potrebna ponovna operacija
• Okužba kolenskega sklepa - zelo redek zaplet, ki pa ima lahko hude posledice. Zdravi se ciljano z antibiotiki, pogosto pa je potrebno večkratno artroskopsko izpiranje kolena
• Tromboembolični zapleti
• Zapleti povezani z anestezijo - svetujemo pogovor z anesteziologom
Artroskopija kolena je elektivna operacija, tako da mora biti bolnik povsem zdrav in ustrezno pripravljen. Pred operacijo morate pri svojemu zdravniku opraviti osnovne preiskave. Če ste mlajši od štirideset let, potrebujete hemogram, PČ, INR, retente ter elektrolite. Če ste starejši od štirideset let, pa poleg tega opravite še RTG slikanje pljuč in posnamite EKG. V sklopu priprav na operativni poseg boste pregledani še s strani anesteziologa. Izvidi ne smejo biti starejši od 14 dni. Na sprejem pridete z vso dokumentacijo, vključno z izvidi anesteziologa.
Spremembe v splošnem zdravstvenem stanju lahko vplivajo na izvedbo operacije, zato v primeru naslednjih stanj nemudoma obvestite: znaki prehlada, povišana telesna temperatura, draženje oči, ušes, grla, dlesni ali problemi z zobmi, udarnine, vreznine ali rane na koži, bolezni prebavil s težavami kot so slabost, bruhanje, bolečine v želodcu, driska, kri na blatu, bolezni sečil s težavami kot so pekoč občutek pri odvajanju vode, ledvični krči, zelo pogosto odvajanje vode, kri v vodi.
Pred posegom boste podpisali soglasje za izvedbo operacije, pri pregledu s strani anesteziologa pa soglasje za anestezijo.
Artroskopija kolena se izvaja v spinalni ali splošni anesteziji, vrsta anestezije je odvisna od tipa posega, spremljajočih bolezni, pričakovane pooperativne bolečine ter Vaše želje.
Sam poseg traja približno 30 do 90 minut, odvisno od vrste in razsežnosti patoloških sprememb v samem kolenu. Pri posegu pacient leži na hrbtu, artroskopsko kamero in inštrumente uvedemo v sklep skozi centimetrske reze kože na vsaki strani pogačice. Med artroskopijo je ves čas zagotovljen stalen pretok elektrolitske raztopine, ki sklep razširi, in nam s tem omogoča dobro vidljivost. Število artroskopskih ran je največ dve do tri, lahko pa tudi več. Skoznje izmenično uvajamo artroskopsko kamero ter potrebne inštrumente. Operacijo zaključimo z izpiranjem sklepa, ter namestimo posamezne kožne šive.
Po artroskopiji svetujemo takojšnje vstajanje in intenzivno krepitev stegenskih mišic, da ne bojo oslabele. Prilagamo program vaj, katere lahko izvajate doma.
Doma si koleno hladite z ledom, ter svetujemo da nekaj dni po operaciji jemljete tablete proti bolečinam in vnetju. Dva dni po operaciji svetujemo kontrolo pri vašemu zdravniku,kateri odstrani tudi šive 12-14.dan po posegu. Nekaj dni po operaciji svetujemo poleg zgoraj naštetega počitek in hojo na krajše razdalje, nato pa postopoma vsak dan več. Po enem ternu lahko normalno hodite in kolesarite ter pričnete z delom, če ni fizično prezahtevno. Dva tedna po operaciji pa lahko pričnete z vsakim delom in šporntinimi aktivnostmi.
Če je v kolenu prisotna že artroza (»obraba«) ali poškodba hrustanca, je čas okrevanja podaljšan.
Prav tako je okrevanje daljše, če bomo pri vas opravili zahtevnejšo artroskopsko operacijo (šivanje meniskusa, sinoviektomija, rekonstrukcija ligamentov, operacija zaradi nestabilne pogačice, osteosinteza zloma). Rehabilitacija po takšnih operacijah je individualna.
V primeru otekanja kolena, krvavenja iz rane, bolečine in otekanja meč ali drugega poslabšanja svetujemo kontrolo pri osebnemu zdravniku ali operaterju, sicer pa redna kotrola pri operaterju po predhodnem dogovoru, oziroma navodilih, ki jih prejmete po operaciji.
SPLOŠNA BOLNIŠNICA
dr. Jožeta Potrča PTUJ
Potrčeva cesta 23
SI-2250 Ptuj
T: +386 (0)2 749 14 00
F: +386 (0)2 749 16 30
E: tajnistvo@sb-ptuj.si
![]() |
SPLOŠNA BOLNIŠNICA dr. Jožeta Potrča PTUJ Potrčeva cesta 23 SI-2250 Ptuj |
F: +386 (0)2 749 16 30 |
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.