S to knjižico vas želimo seznaniti z osnovnimi značilnostmi vaše poškodbe, pojasniti potek operacije in podati navodila za obdobje po operaciji. Priporočljivo je, da pred operacijo preberete knjižico in zapišete morebitna vprašanja. Vaš kirurg, negovalno osebje in fizioterapevti bodo z veseljem odgovorili na vsa Vaša vprašanja. Cilji našega osebja so narediti bivanje v bolnišnici čim bolj koristno, informativno in udobno, predvsem pa povrniti funkcionalnost Vašega poškodovanega dela telesa v kolikor je to mogoče.
Najpogostejši zlomi pri odraslih so na naslednjih delih:
Zlomi se celijo tako, da nastaja nova kostnina, ki premosti špranjo med odlomkoma kosti. Zato je cilj zdravljenja namestiti kostna odlomka ali več le-teh čim bližje drug drugemu in ju (jih) zadržati v pravilnem položaju. Zlomljena kost potrebuje vsaj 4 tedne, da se zaceli, kar pri starejših bolnikih traja ponavadi dlje. Ko se kost popolnoma zaceli, je le-ta ponavadi tako močna kot pred zlomom.
Način zdravljenja je odvisen od vrste kosti ki je zlomljena, narave zloma, pridruženih bolezni in stanj pacienta ter odločitve pacienta in kirurga.
Večino fraktur se zdravi konzervativno (zaprto uravnavanje kostnih odlomkov in zunanja imobilizacija).
V sledečih primerih pa se kirurg raje odloči za operativno oskrbo zlomov:
Kontraindikacije kirurškega zdravljenja zlomov:
Odprta repozicija in notranja fiksacija
Pristop do zloma z incizijo kože in podkožja. Sledi naravnanje/repozicija kostnih fragmentov v funkcionalen anatomski položaj in nato fiksiranje le-teh s kombinacijo žic, vijakov, žebljev ali ploščic. Nato zaprtje nastale rane s šivi ali sponkami in po potrebi namestitev zunanje imobilizacije (longeta, mavec).
Zunanja fiksacija
Indicirana pri večjih poškodbah mehkih tkiv lokalno nad zlomom (opekline), zlomih medenice in zelo fragmentiranih zlomih.
Pred operacijo je potrebno odkriti vse preostale pridružene poškodbe, zlome ali stanja, ki bi lahko vplivala na potek operacije in jih ustrezno zdraviti. V večini primerov boste deležni tudi zaščite pred globoko vensko trombozo (npr. injekcije subkutano). Lahko da vam bo kirurg predpisal tudi antibiotik, ki deluje protektivno pred okužbami kosti in mehkih tkiv.
Kot pri vsaki operaciji, je potrebna tudi neka vrste anestezije. Operacije se večinoma izvajajo v splošni ali pa regionalni anesteziji.
Odvisna predvsem od vrste vaše operacije in kosti ki je bila poškodovana. Potrebna je nega rane in odstranitev šivov, v povprečju nekje 14 dni po operaciji. V nekaterih primerih bo po operaciji potrebno nositi mavec ali longeto. Pri zlomljeni spodnji okončini vam bo kirurg povedal kdaj lahko začnete obremenjevati omenjeno okončino. V nekaterih primerih je lahko potrebno tudi daljše okrevanje v bolnišnici.
V primeru hujšega otekanja operiranega predela, krvavenja iz rane, bolečine ali drugega poslabšanja svetujemo kontrolo pri osebnemu zdravniku ali operaterju, sicer redna kotrola pri operaterju po predhodnem dogovoru, oziroma navodilih, ki jih prejmete po operaciji.
SPLOŠNA BOLNIŠNICA
dr. Jožeta Potrča PTUJ
Potrčeva cesta 23
SI-2250 Ptuj
T: +386 (0)2 749 14 00
F: +386 (0)2 749 16 30
E: tajnistvo@sb-ptuj.si
![]() |
SPLOŠNA BOLNIŠNICA dr. Jožeta Potrča PTUJ Potrčeva cesta 23 SI-2250 Ptuj |
F: +386 (0)2 749 16 30 |
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.