15.06.2017
Spoštovani zbrani prijatelji SB dr. Jožeta Potrča Ptuj!
Lepo pozdravljeni tudi v imenu SB Ptuj, njenih zaposlenih in vseh naših sedanjih in bodočih pacientov.
SB Ptuj je osrednja zdravstvena ustanova naše regijeSp. Podravje že vsaj zadnjih 143 let, ko stoji na sedanji lokaciji kot sodobna bolnišnica. Skupaj z ZD Ptuj, ZD Ormož, PB Ormož in koncesionarji našega okolja oskrbujemo in poskrbimo za preko 90% vseh potreb po zdravstvenih storitvah za naše prebivalce, paciente.
SB Ptuj kot ustanova, kjer se zdravijo najzahtevnejši pacienti se ves čas trudi zagotovit svojim prebivalcem ustrezno kvalitetne, varne in v skladu s strokovnimi smernicami sodobne zdravstvene storitve. Ker se seveda stroka razvija, se s tem razvija tudi potreba po ustreznih kapacitetah- prostorskih, kadrovskih in tudi potrebni opremi. In ravno na tem področju je v preteklih letih prišlo do povsem nove zasnove organizacije nujne medicinske pomoči(NMP) v RS, kjer se ob sicer ne slabi dosedanji praksi poskuša le to še izboljšat in dvignit na višji nivo, primerljiv z najbolj razvitimi okolji na našem planetu. V center dogajanja je postavljen pacient!
V vseh ostalih regijskih bolnišnicah so z izgradnjo UC že naredili najpomembnejši korak do tega cilja, SB Ptuj pa je žal, kot edina izpadla iz sistema gradnje iz EU kohezijskih sredstev. Kot veste smo v letu 2014 intenzivirali prizadevanja za našo vključitev v mrežo UC RS, uspeli z argumenti prepričat stroko, lokalno in vladajočo politiko in dosegli prvi etapni cilj- vključitev v mrežo UC in NRP. Ampak tu se začnejo naše današnje težave.
Zaradi napačne uvrstitve UC Ptuj v najnižjo C3 velikostno kategorijo in ne C2 (večja površina, oprema,…) kot bi nam pripadalo glede na velikost regije in število obravnavanih pacientov, kar se je določilo še preden smo izpadli iz sistema gradnje vseh UC v Sloveniji in česar kasneje več ni bilo mogoče spremeniti, smo v bolnišnici pripravili projekt, ki zagotovi manjkajoče potrebne kapacitete s strani razpoložljivih, ki jih ima bolnišnica, ob tem pa tudi reši druge obstoječe težave operacijskega bloka in oddelka intenzivne terapije, ki se vlečejo brez rešitve že več kot 10 let. In to na najbolj optimalen in racionalen način.
Država je v prvi fazi na podlagi ocene potrebnih financ zagotovila slaba 2 mio sredstev za ti. upravičen del gradnje in določila okrog 750.000 euro ti. neupravičenega dela, ki ga mora zagotoviti bolnišnica sama. Po dokončni dokumentaciji pa je za celoten projekt potrebnih cca 3,5 mio euro. Opravljena je tudi recenzija projekta, v kateri ni ugotovljenih bistvenih nepravilnosti in bo dopolnjen v teh dneh. Težava je bila najprej v zagotovitvi lastnih sredstev, za kar smo predlagali številne rešitve, ki so bile vse zavrnjene. Težava z novelacijo projekta je predvsem v delu upravičenih sredstev, ki jih mora zagotovit država, čemur se vztrajno izmika, v znesku 895.784,00 €. Sedaj se sicer obljublja rešitev s kompenzacijo sredstev DU Ptuj in zemljišč SB Ptuj, kar pa bi naj bilo uporabljeno zgolj za zagotavljanje upravičenega dela, ki je obveza države, popolnoma odprta pa ostaja težava zagotavljanja deleža bolnišnice v znesku 609.000,00 €.
Kot veste, problema tudi po dveh letih še nismo rešili!?
Aktivnosti s strani lokalnega gospodarstva pod vodstvom treh pobudnikov: Družbe Talum, Perutnina in Finakos group in današnji veliki dogodek za zbiranje sredstev za izgradnjo UC Ptuj je ta trenutek najpomembnejša in urgentno nujna aktivnost, s katero lahko še pravočasno preprečimo izmikanje države pri investiranju v razvoj SB Ptuj in bolnišnično zdravstvo naše regije! Čas se izteka in če nam v letošnjem letu ne uspe pričet z gradnjo, sem bojim, da se za našo bolnišnico obdobje samostojne regijske bolnišnice končuje!!!
Glede pomena UC za naše okolje pa lahko na kratko povem še to, da je medicina samo ena, ni medicine za revne in bogate, sodobne in zaostale, vaše in naše… Vsi poznate velike ne le ekonomske težave naše bolnišnice v zadnjih letih, naši uporabniki pa predvsem težke delovne in bivalne pogoje, kjer imamo za urgentne in akutne paciente vsaj 4 ločene vhode, na istem mestu se obravnavajo tako urgentna stanja kot redne ambulantne storitve, kar vodi do nerazumevanja in pogosto kaotičnih stanj. Posebej obremenjeni sta kirurška in internistična urgenca, na katerih na nekaj deset m2 dnevno oskrbimo tudi več sto pacientov. Še večji problem predstavlja razpršenost diagnostičnih in terapevtskih prostorov po bolnišnici, kjer je med obravnavo pogosto v za zdravje najpomembnejši prvi uri oskrbe potrebno urgentnega pacienta transportirat več sto metrov po bolnišnici sem in tja.
Če želimo izvajat in dobit ustrezno sodobno drugim okoljem v RS primerljivo zdravstveno storitev, potem izgradnja UC v SB Ptuj nima alternative. Prav tako pa neizgradnja UC predstavlja tudi resno grožnjo ohranjanju statusa regijske bolnišnice, ki že tako po svoji velikosti in kapacitetah glede na velikost regije in število prebivalcev, ki reflektirajo na nas, ne dosega primerljivih pogojev dela in s tem ustvarja neenakost v zdravstveni obravnavi državljanov RS. Na škodo okrog 120.000 že tako demografsko in socialno ogroženih državljanov spodnjepodravskega področja.
Vendar; preživeli smo 143 let, preživeli smo 25 let samostojne države in njeno vsaj 10 letno izčrpavanje naše bolnišnice in glede na odziv javnosti, vseh vas, sem prepričan, da bomo skupaj zmogli prebrodit tudi sedanje težave. Iskreno se zahvaljujemo za pomoč, podporo, hvala vsem, ki so omogočili, da se je zgodil današnji dogodek, hvala nastopajočim in seveda vsem, ki ste donirali denarna sredstva in hkrati garantiramo, da bodo ta donirana sredstva porabljena namensko, v duhu dobrega gospodarja in, da bodo zelo pripomogla k višji kakovosti in varnosti zdravljenja in posledično boljšemu zdravju vseh nas.
Še enkrat HVALA v imenu Bolnišnice Ptuj in njenih zaposlenih ter seveda vseh današnjih in bodočih pacientov, ki vas potrebujejo.
Ptuj, 10.6.2017 Andrej Levanič, direktor
SPLOŠNA BOLNIŠNICA
dr. Jožeta Potrča PTUJ
Potrčeva cesta 23
SI-2250 Ptuj
T: +386 (0)2 749 14 00
F: +386 (0)2 749 16 30
E: tajnistvo@sb-ptuj.si
![]() |
SPLOŠNA BOLNIŠNICA dr. Jožeta Potrča PTUJ Potrčeva cesta 23 SI-2250 Ptuj |
F: +386 (0)2 749 16 30 |
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.