26.06.2020
Za nesebično delo v času epidemije COVID-19 je predsednik RS Borut Pahor vročil jabol-ko navdiha medicinskim sestram, tehnikom zdravstvene nege, bolničarjem negovalcem ter babicam. Poudaril je, da so izvajalci zdravstvene nege steber zdravstvenega sistema ter, da je njihovo požrtvovalno delo način življenja, da bolnike vedno postavljajo na prvo mesto in zato pogosto tvegajo tudi svoje življenje.
V Splošni bolnišnici dr. Jožeta Potrča Ptuj smo utemeljeno ponosni na svoje zaposlene v zdravstveni negi, zahvaljujemo se jim za njihov vsakodnevni trud in jim čestitamo ob več kot zasluženi potrditvi.
V času COVID-19 epidemije so naši zaposleni, ki so aktivno sodelovali pri pomoči okužen-im, bili ločeni od svojih otrok, partnerjev, staršev in širše družine, od prijateljev ter sodelavcev. Stik z zunanjim svetom so jim omogočali video klici, ki pa nikakor ne morejo nadomestiti objema.
Definitivno so bili na zelo težki življenjski preizkušnji, tako fizični kot psihični. Strinjajo se, da je bila izkušnja naporna a neprecenljiva. Diplomirana medicinska sestra Nastja Mihajlović, zaposlena na kirurškem oddelku SB Ptuj je, o tem kaj je žrtvovala, da je lahko pomagala drugim, povedala, da ni šlo za žrtev, temveč za dosego cilja, da pomagajo tem ljudem, da bi se lahko ponovno vključili v družbo in zaživeli človeka dostojno življenje.
Vsi zaposleni utemeljujejo odločitev, da so se odločili pomagati obolelim s COVID-19 že s tem, ko so se odločili za poklic za katerega so se šolali in ga opravljalo. Za poklic medicinske sestre, tehnika zdravstvene nege in ostale poklice zdravstvene nege se človek odloči iz srca, ker želi pomagati pomoči potrebnim in to je tudi njihova edina motivacija. Medicinska sestra Natalija Hodžar še dodaja, "je pa to ena nova izkušnja v življenju, zara-di katere marsikaj cenim še bolj kot prej."
Najlepša nagrada pa je nasmeh, ki se ga vidi celo čez masko, zadovoljstvo na obrazu tistega, ki so mu namenili pomoč. Zaposlene v zdravstveni negi krasi izrazit čut do sočloveka in posredno s tem tudi do ljudi, ki na račun tega virusa zelo trpijo v več pogledih in stremijo k temu, da bi jim bili neke vrste opora v teh časih ter čakajo dan, ko bomo to bolezen premagali oziroma jo vsaj nadzorovali. Pomagati bolnikom, stanovalcem, ostalim zaposlenim, biti luč v temi, to je poslanstvo.
Izkušnja pri pomoči okuženim s COVID-19 jim je prinesla tudi veliko znanja in izkušenj v kriznih situacijah za naprej. "Naučili smo se delati v razmerah, ko se celoten sistem poruši in si vržen v situacijo, ko sistem dela temelji na improvizaciji," pravi medicinska sestra Tanja Zorko.
Čeprav je bilo novih izkušenj in dogodkov v tem obdobju nešteto, so nam zaposleni našteli nekaj najbolj impresivnih.
Aljoša Novak in Erik Zorec zdravstvena tehnika iz SB Ptuj sta si najbolj zapomnila, da so Ansambel Štrk naredili pravo veselico in ko je gledal varovance, ki so, kljub varovalni opremi, po več kot dveh mesecih začutili sonce na obrazu in veter v laseh in je kljub mas-kam videl njihove nasmejane, srečne in vesele obraze. To je doživel kot nekaj nepre-cenljivega, da so se okuženi spet počutili kot svobodni ljudje.
Nastja Mihajlović pa je poudarila, da moramo užiti prav vsak dan posebej, ker nikoli ne vemo kaj nam bo prinesel jutri:
"Premalo se zavedamo svobode, premalo se zavedamo kako pomembni so ljudje in ne materialne dobrine. Pozabili smo biti človek sočloveku."
Natalija Hodžar nam je pripovedovala o možu in ženi, ki stanujeta v DZO Ljutomer in sta poročena že šestdeset let ter, ki sta se lahko ponovno srečala šele po dveh mesecih in kako nabito s čustvi je bilo nuno srečanje.
"Kljub temu, da smo bili, zaradi zaščitne opreme, na zunaj enaki, so nas stanovalci prepoznali po glasu. Njihova hvaležnost me je ganila in impresionirala. Kar sem dobrega za njih storila sem dobila dvakrat povrnjeno. Pridobila sem nova poznanstva, rodila so se nova prijateljstva," se spominja Andreja Rižnar, medicinska sestra s kirurškega oddelka.
Tanja Zorko ni mogla izpostaviti le ene izkušnje. Krasno se ji je zdelo, da so lahko pomagali, zelo lepo je bilo videti, da so jim ljudje hvaležni:
"Ko je kateri od obolelih ozdravel je bil to super dosežek, sploh zato, ker smo mi k temu pripomogli."
Vsi se strinjamo, da je najboljši nasvet, da se COVID-19 kriza ne ponovi, da se vsi dosled-no držimo predpisanih navodil in ukrepov v zvezi z virusom.
Andreja Rižnar pa zaključi: Nasveta nimam, bi se pa zahvalila za vse, ki ste nas podpirali, izrekali vzpodbudne besede, nas bodrili in nam stali ob strani. Ni nam bilo lahko, a z vami nam je uspelo."
***
Da spomnimo, 12 diplomiranih medicinskih sester, tehnikov zdravstvene nege in fizioterapevtov Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj med katerimi so bili : fizioterapevtki Eva Mlakar in Tina Komočar, zdravstveni tehniki Marina Breg, Sara Kralj, Aljoša Novak, Natalija Hodžar, Erik Zorec, Andreja Rižnar ter Suzana Golob in diplomirane medicinske sestre Nastja Mihajlovič, Jerneja Belovič ter Tanja Zorko, ki so od 15.4.2020 do 31.5.2020 opravili 1843 delovnih ur v DSO Ljutomer. Pomagali so starejšim varovancem premagati krizo, osamljenost, okuženost in bolezen. Skupina naših zaposlenih je večkrat prejela pohvale, kot ekipa so vložili ogromno svojega časa pri pomoči in negi starejših občanov DSO Ljutomer. Tudi Ministrstvo za zdravje se jim je posebej zahvalilo za njihov trud.
SPLOŠNA BOLNIŠNICA
dr. Jožeta Potrča PTUJ
Potrčeva cesta 23
SI-2250 Ptuj
T: +386 (0)2 749 14 00
F: +386 (0)2 749 16 30
E: tajnistvo@sb-ptuj.si
![]() |
SPLOŠNA BOLNIŠNICA dr. Jožeta Potrča PTUJ Potrčeva cesta 23 SI-2250 Ptuj |
F: +386 (0)2 749 16 30 |
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.