Oddelek se nahaja v pritličju stavbe starejšega dela bolnišnice (skupaj z internim in s pediatričnim oddelkom). Na oddelku in dislocirani enoti na kirurškem oddelku opravljajo vse običajne radiološke preiskave, razen preiskav z magnetno resonanco. Na razpolago so naslednje radiološke aparature:
- konvencionalna rentgenska aparata
- mobilni rentgenski aparat
- rentgenski aparat z nagibnim C-lokom za potrebe kirurških strok
- digitalni, diaskopski, teledirigirani rentgenski aparat
- mamograf
- ultrazvočna aparata in
- računalniški tomograf.
Letno opravijo 20.875 konvencionalnih radioloških preiskav. To so večinoma klasične in posebne projekcije mišično-skeletnega področja, pljuč in srca ter rentgenske preiskave z uporabo kontrastnih sredstev (urogenitalnega področja, prebavnega trakta, hepatobiliarnega sistema). Na ultrazvočni diagnostiki pregledamo več kot 3500 področij, z računalniško tomografijo pa več kot 1340 bolnikov.
Sodobna tehnologija ob strokovno usposobljenem osebju in primerni zaščiti bolnika omogoča veliko diagnostično vrednost rentgenskih preiskav. Na oddelku se trudijo, da je obsevanje minimalno in da je verjetnost okvare tkiv bolnika zaradi rentgenskih žarkov minimalna.
V prostorih ultrazvočne diagnostike z aparatom Nemio XG, Toshiba (2007) opravljajo naslednje preiskave:
- ultrazvočni pregled trebuha
- ultrazvočni pregled sečil
- ultrazvočni pregled prostate (transabdominalni pregled)
- ultrazvočni pregled skrotuma
- ultrazvočni pregled vratu in
- ultrazvočni pregled ščitnice in
- ultrazvočni pregled mišično-skeletnega sistema (ramena, kolena, kolka ...) in preostalih delov telesa.
Ultrazvočne preiskave žilja se izvajajo z aparatom Aplio XV, Toshiba na internem oddelku, v prvem nadstropju.
Računalniška tomografija (CT - computer tomography) je preiskava, pri kateri s pomočjo rentgenskih žarkov in sodobne računalniške opreme pregledajo bolnika s številnimi zelo tankimi rezi. V ptujski bolnišnici deluje aparat za računalniško tomografijo od leta 1997. V letu 2007 je bil nadgrajen s sodobno večrezno tehnologijo, ki omogoča preiskavo bolnika v izjemno kratkem času. Po računalniški obdelavi zajetih podatkov, pridobljenih ob preiskavi, nastanejo slike visoke kakovosti. Diagnostično vrednost računalniške tomografske preiskave lahko povečamo z uporabo kontrastnih sredstev.
Od leta 2007 je z izjemo mamografskih preiskav delo na oddelku in v celotni bolnišnici digitalizirano. S tem se ptujska bolnišnica uvršča med bolnišnice, ki so prešle na sodobnejši način obdelave, arhiviranja in posredovanja slikovnih medicinskih zapisov. Zapis slikovne preiskave se hrani na strežniku. Kot nadomestek klasičnega rentgenskega filma lahko bolnik brezplačno zahteva slikovni zapis na digitalnem mediju (zgoščenki ali DVD-ju).
Na oddelku sta redno zaposlena dva zdravnika - specialista radiologije (Natalija Majcen in Mitja Šumak). Osebje oddelka predstavljajo še štirje diplomirani inženirji radiologije, pet inženirjev radiologije, srednja medicinska sestra in dve administratorki. Občasno z oddelkom sodelujejo tudi zunanji sodelavci, predvsem na področju mamografij in ultrazvočne diagnostike bolezni krvnih žil.
Osebje
Predstojnik oddelka:
Robert Čeh, dr. med., spec. radiologije
Namestnik predstojnice:
Mitja Šumak, dr. med., spec. radiologije
Vodja radioloških inženirjev:
Danica Bernhard, radiološka inženirka